Yayın Akışı

Canlı Radyo

Hemen Dinle

SOHBET

ANDROİD

Arabeskin KraLı


YouLoST     01-02-20     Arabesk     121 Defa Okundu

     Arabesk’in kralı diye bilenen, çoğu eserde imzası bulunan efsane sanatçının hayatına eserlerine biraz göz atalım.Bugüne dek arabesk dünyasında insanları ağlatan, sızlatan en dokunaklı sözleri o yazdı. Aklınıza ilk gelen hemen her arabesk paçasında onun imzası var. 1500 esere imza atan ismin eserini okumayan ünlü yok..Okuyan ünlülerimiz arabesk dünyasında damgası olan hiç unutulmayan ve hala dinlenen sanatçılar..İşte seslendirdikleri ve arabeskin kralına ait olan bir kaç parça..Tanrım beni baştan yarat, Baharı bekleyen kumrular gibi, Canım dediklerim canımı aldı, Seni yakacaklar benim yerime, Sürünüyorum, Kadehi şişeyi kırarım bugün, Aldanma çocuksu mahsun yüzüne, Anadan ayrı, Kırılsın ellerim, Senden vazgeçmem, Birisi, Gitme, Kahrolayım, Kaderi ben mi yarattım, Evlat, Bir avuç gözyaşı ve daha pek çok ‘damar’ eser… Şarkıların isminden kimlerin seslendirdiğini çoğumuz anladık bile.Olsun yinede isimlerede yer verelim  biz.OrhanGencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy, Zeki Müren, Müslüm Gürses, Adnan Şenses, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, İbrahim Tatlıses, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can ve daha pek çok ünlü.Arabesk denince zihnimizde yer etmiş, ünlü sanatçıların sesinden dünyanıza girmiş ve çoğunuzun dudağından uzun süre düşmemiş pek çok şarkının sözü Ali Tekintüre imzasını taşıyor.Ali Tekintüre’nin sözlerinden bestelenen şarkıları söyleyen her sanatçı şöhretin zirvesine çıkmayı başarmış.
1953 Adıyaman, Besni doğumlu Ali Tekintüre’nin 100 tanesinin müziği kendisine ait olmak üzere yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD’lerde okundu. Şairin 350 şarkısı filmlere konu oldu, 50’ye yakınının da klibi çekildi.Belkide başarısını şu sözlerle anlatmak istemiş..”Kendimi sanatçı gibi hissetmiyorum. Hep halkın arasında oldum ve halktan birisiyim farklı görmüyorum kendimi”halktan biri olarak gördüğü için başardı..Eskiden zihniyet bu kadar geniş ve çok boyutlu olmadığından aldığı tepkileri tahmin edebiliyorum.”Tanrım beni baştan yarat”Şarkısının sözlerini düşünecek olsak yada biz düşünmeyelim..15 yaşında yazdığı bir eser..Şimdi ise 15 yaşındaki çocuklarımız okusun diye anneleri babaları olarak ya peşinden koşuşturuyoruz yada sürekli gözetim altında tutuyoruz aradaki fark çok büyük.

Araştırırken çok güzel bir yazıya denk geldim.Müslüm Babanın seslendirdiği “Senden vazgeçmem” Ali Tekintüre ye ait sözleri sizce kime yazmıştır?Eşine yazmış aşkını besteleriyle anlatmış.Ne kadar romantik değil mi?Sadece bir tane değil birçok eseri eşine yazdığını kendi belirtiyor.Kırılmasın diye yazdım ifadesi nezaketen kullandığı çok belli.Küçük bir not daha hayatıyla ilgili evli ve çocukları hiç olmamış.Çok sevdiğim hala dinlediğim tabi dinlemeye alıştıran babam bu arada birazda o şarkıdakı hikayesine göz atalım.”Baharı bekleyen kumrular gibiyim”hikayesi nasıldı acaba. Çıkış noktası kumrular. Kumruların güvercinlerle, yem atıldığı zamandaki kavgasından çıkmış. Güvercinler kumrulara o atılan yemleri vermezler. O soğuk kış günlerinden birinde görmüş. Acaba kumrular baharı ne kadar bekliyorlardır? Sınırlı yem bulunuyor, güvercinler de vermiyor. Halbuki bahar olsa gider yemlerini başka yerlerden bulabilirler. Ancak şarkının devamı bir aşka bağlanmıştır sonrasında. O kadar eseri var ki aldığı hitabı tamamıyla hak ediyor.Çok başarılı ayrıca duyguları birebir anlatan en önemlisi şiirle müziği buluşturan ilk insan.Son zamanlarını yoğun bakımda tedavi görerek geçiren 67 yaşındaki Ali Tekintüre’nin ölümü müzik dünyasını yasa boğdu.Bu yazı aracılığıyla ruhuna fatiha armağan edelim.Allah rahmet eylesin. Bu kadar bilgiyle son verelim yazıya istek gelirse eserlerinin hikayelerinide yayınlayacağım.Hoş kalın..

, ,

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?